„TARGI DLA SENIORA” - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Aktualności

„TARGI DLA SENIORA”

Koszalińscy policjanci nieustannie prowadzą działania prewencyjne dotyczące seniorów. Mają one na celu przede wszystkim zwiększenie uwagi i dbałości osób starszych o ich własne bezpieczeństwo. Tym razem mundurowi skorzystali z zaproszenia i wzięli udział w „Targach dla seniora”. Policjanci w trakcie warsztatów rozmawiali ze słuchaczami o granicy zaufania do drugiego człowieka, atrakcyjnych z pozoru umowach oraz metodach działania oszustów.

Policjanci z koszalińskich jednostek cyklicznie organizują, ale również przyjmują zaproszenia na spotkania z seniorami. Ich celem jest uświadamianie problemu oraz przekazywanie ostrzegawczych informacji i instrukcji, jak nie stać się ofiarą przestępstw, a szczególnie oszustw.

Mundurowi w trakcie zorganizowanych w Zespole Szkół im. Dubois w Koszalinie „Targów dla seniora” rozmawiali z uczestnikami warsztatów o najczęstszych metodach jakimi posługują się przestępcy. Policjanci radzili słuchaczom, jak uchronić się przed utratą pieniędzy. Podkreślali, że sprawcy bardzo często wykorzystują więzi rodzinne, dobroć i łatwowierność seniorów, by wyłudzić od nich posiadane oszczędności.

Policjanci przestrzegali seniorów, że znana wszystkim metoda „na wnuczka”, w oparciu o którą działają przestępcy, jest cały czas modyfikowana. Aktualnie osoby o nieuczciwych zamiarach podszywają się również pod różnego rodzaju przedstawicieli instytucji publicznych, urzędów, a nawet policjantów. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa jest gwarancją tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych, oszustów czy złodziei.

Policjanci uczulali słuchaczy, aby zwracali uwagę na osoby obce pojawiające się w rejonie posesji prywatnych oraz na kradzieże kieszonkowe, do których może dojść zwłaszcza na targowiskach, w sklepach i środkach komunikacji miejskiej.

W trakcie targów każdy uczestnik otrzymał specjalnie przygotowany „zestaw seniora” składający się z poradników i ulotek informacyjnych. Dodatkowo mundurowi rozdawali elementy odblaskowe promując tym samym bezpieczeństwo na drodze.