Aktualności

„BEZPIECZNY SENIOR” NA ZAJĘCIACH UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie rozmawiali ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku o granicy zaufania do drugiego człowieka, atrakcyjnych z pozoru umowach oraz metodach działania oszustów.

Policjanci z koszalińskich jednostek cyklicznie organizują, ale również przyjmują zaproszenia na spotkania z seniorami. Ich celem jest uświadamianie problemu oraz przekazywanie ostrzegawczych informacji i instrukcji, jak nie stać się ofiarą przestępstw, a szczególnie oszustw.

Policjanci w trakcie wizyty rozmawiali z seniorami o metodach jakie stosują przestępcy i radzili, jak uchronić się przed utratą pieniędzy. Podkreślali, że sprawcy bardzo często wykorzystują więzi rodzinne, dobroć i łatwowierność seniorów, by wyłudzić od nich posiadane oszczędności.

Mundurowi przestrzegali, że znana wszystkim metoda „na wnuczka”, w oparciu o którą działają przestępcy, jest cały czas modyfikowana. Aktualnie osoby o nieuczciwych zamiarach podszywają się również pod różnego rodzaju przedstawicieli instytucji publicznych, urzędów, a nawet policjantów. Dlatego tak ważne jest, aby seniorzy byli czujni, uważni i potrafili w konkretnych sytuacjach być asertywni. Tylko taka postawa jest gwarancją tego, że nie staną się ofiarami osób nieuczciwych, oszustów czy złodziei.

W ramach wspomnianych działań policjanci rozdawali tematyczne ulotki oraz materiały edukacyjne kampanii „Aktywny i Bezpieczny Senior”. Spotkanie cieszyło się dużą frekwencją i zainteresowaniem seniorów.