Aktualności

„DOPALACZE TO ŚCIEMNIACZE” - DEBATA Z MŁODZIEŻĄ

Dziś w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyła się kolejna z zaplanowanych debat, w trakcie której mundurowi rozmawiali z młodzieżą między innymi o zagrożeniach związanych z zażywaniem substancji psychoaktywnych. Spotkanie zostało zrealizowane w ramach programu „Dopalacze to ściemniacze”.

Policjanci z Wydziału Prewencji koszalińskiej komendy zorganizowali  spotkanie z tego cyklu wśród uczniów klas pierwszych Zespołu Szkół nr 1 w Koszalinie. Do wspólnego przedsięwzięcia przyłączyli się pracownicy koszalińskiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej.

W trakcie prelekcji poświęconej uzależnieniom, młodzież aktywnie włączyła się do dyskusji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i wiadomościami o tematyce dopalaczy. Funkcjonariusze przede wszystkim edukowali uczniów, uświadamiając ich o istniejących zagrożeniach i niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą zażywanie środków odurzających.

Uczniowie w trakcie spotkania dowiedzieli się o zachowaniach, do których najczęściej dochodzi po zażyciu zakazanych substancji oraz konsekwencji zdrowotnych z jakimi mogą się spotkać po ich zażyciu. Mogli również zobaczyć jak zmienia się rzeczywisty obraz, zakładając specjalne okulary o nazwie „narkogogle”.

Przedstawiciele Policji zwrócili uwagę na konsekwencje prawne posiadania zabronionych używek. Do młodzieży najbardziej przemówiły konsekwencje prawne. Uczniowie dowiedzieli się, że cena za rozprowadzanie, udzielanie, a nawet posiadanie narkotyków jest bardzo wysoka.

Policjanci przekonywali, że środki zastępcze tzw. „dopalacze” są dużym zagrożeniem dla młodzieży, a problem uzależnień wśród młodych ludzi jest niezwykle trudny. Aby zapobiegać oraz minimalizować liczbę osób sięgających po tego typu używki, należy zwiększać ich świadomość, a także propagować zdrowy styl życia.

Funkcjonariusze podczas spotkania wielokrotnie zaznaczali tłumacząc młodym ludziom, że bardzo często sięganie po dopalacze lub inne środki odurzające może być próbą ucieczki, ale także młodzieńczą chęcią doznania nowych wrażeń. Uświadamiali, że tego typu eksperymenty mogą doprowadzić do przekreślenia ich marzeń i życiowych planów.

Ponieważ spotkania cieszą się wśród młodzieży dużą popularnością, będą organizowane również w innych koszalińskich szkołach.