Aktualności

SPRAWDZA SIĘ KRAJOWA MAPA ZAGROŻEŃ BEZPIECZEŃSTWA

Data publikacji 23.02.2018

Dziś Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie był gościem w lokalnej rozgłośni radiowej. Tematy poruszane podczas rozmowy dotyczyły przede wszystkim funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu koszalińskiego.

Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie nadkom. Piotr Pluto-Prądziński, był gościem w lokalnej rozgłośni radiowej. W trakcie rozmowy nadkom. Pluto-Prądziński przypomniał istotę funkcjonowania interaktywnego narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Naczelnik wskazał również, że mieszkańcy miasta i powiatu koszalińskiego coraz chętniej korzystają z mapy, dzięki czemu mają rzeczywisty wpływ na kształtowanie bezpieczeństwa w swoim najbliższym otoczeniu.

Na terenie garnizonu zachodniopomorskiego KMZB funkcjonuje od 20 września 2016 roku. Od momentu uruchomienia mapy zagrożeń w powiecie koszalińskim, naniesiono na nią ponad 2660 zagrożeń, z czego około 45% są to zgłoszenia potwierdzone przez Policję.

Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy mogą przekazywać informację o zagrożeniach występujących w ich okolicy. Następnie policjanci z koszalińskiej komendy weryfikują te zgłoszenia, a jeżeli przekazane informacje się potwierdzają wówczas naniesione zostają na mapę. Takie rozwiązanie umożliwia uszczegółowienie informacji nie tylko dotyczących samego miasta lub powiatu ale dzielnicy, ulicy czy nawet osiedli. Dzięki niej mieszkańcy mogą na bieżąco reagować na zagrożenia i aktywnie współpracować z Policją.

Najczęściej wybieranymi punktami na mapie, które oznaczali mieszkańcy była jazda z nadmierną prędkością, nieprawidłowe parkowanie pojazdów, nieprawidłowa infrastruktura dróg, gromadzenie się osób i spożywanie alkoholu w obrębie sklepów. Punktami, które rzadziej, ale również zostały oznaczone na mapie były miejsca występowania dzikich wysypisk, aktów wandalizmu, kłusownictwa oraz żebractwa.

Przypominamy mieszkańcom, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997!

Powrót na górę strony