Aktualności

ODPRAWA ROCZNA PODSUMOWUJĄCA PRACĘ KOSZALIŃSKIEJ JEDNOSTKI W 2017 ROKU

Data publikacji 22.01.2018

Dziś w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie odbyła się odprawa służbowa podsumowująca pracę koszalińskich policjantów w 2017 roku. W uroczystości wzięli udział Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski, Zastępca Prezydenta Miasta Koszalina Wojciech Kasprzyk, Starosta Koszaliński Marian Hermanowicz, przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości, rady miejskiej oraz powiatu, a także wójtowie i burmistrzowie gmin.

Podczas odprawy Komendant Miejski Policji w Koszalinie mł. insp. Krzysztof Sieląg podsumował efekty pracy jednostki w 2017 roku. Wskazał, że wyznaczone w ubiegłym roku priorytety oraz zadania z zakresu przeciwdziałania i zapobiegania przestępczości zostały zrealizowane dobrze i na wysokim poziomie.

Po raz kolejny koszalińscy policjanci poprawili wyniki. Na terenie działania koszalińskiej jednostki odnotowany został spadek przestępczości, a wskaźnik wykrywalności wyniósł 75,3%.

W kategorii przestępstw kryminalnych wykrywalność wyniosła 63,5%. Wzrost poziomu skuteczności wykrywczej jest wynikiem intensywnej pracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej. Na spadek przestępczości bezpośrednio wpływa także skuteczna profilaktyka.

W zakresie kradzieży samochodów wykrywalność osiągnęła poziom 52,2%, a więc wykazuje tendencję wzrostową. Policjanci pionów kryminalnych prowadzili w 2017 roku działania skupione na zatrzymywaniu samochodowych złodziei, które doprowadziły do wszczęcia 17 postępowań.

W kategorii przestępstw gospodarczych w 2017 roku wszczęto 327 postępowań przygotowawczych, natomiast wskaźnik wykrywalności w tym zakresie utrzymuje się na stałym wysokim poziomie.

Policjanci z Wydziału PG zatrzymywali osoby, które posiadały oraz wprowadzały do obiegu tytoń i alkohol bez polskich znaków akcyzy oraz przedmioty bezprawnie oznaczone zastrzeżonymi znakami towarowymi. W roku 2017 policjanci zabezpieczyli 10 tysięcy sztuk papierosów i ponad 170 kilogramów tytoniu. W trakcie prowadzonych czynności na terenie miasta i powiatu policjanci zajęli 47 sztuk automatów, które były udostępniane wbrew przepisom ustawy o grach losowych o wartości prawie 800 tysięcy.

W trakcie ubiegłego roku podczas wielokrotnych kontroli wytypowanych punktów handlowych policjanci z Wydziału PG ujawnili stoiska, na których oferowano do sprzedaży podrobione produkty. Łącznie policjanci zabezpieczyli ponad 800 sztuk odzieży, obuwia, perfum i galanterii oznaczonych nielegalnie znakami renomowanych firm, które były sprzedawane za dużo niższą cenę niż oryginalne produkty. Wartość podrobionych przedmiotów oszacowano na kwotę ponad 280 tysięcy złotych.

Policjanci z koszalińskich jednostek we wszystkich prowadzonych postępowaniach zabezpieczyli w 2017 roku mienie o łącznej wartości ponad miliona złotych od osób, które dopuściły się głównie przestępstw gospodarczych i narkotykowych. Zabezpieczenie dokonywane jest na poczet przyszłych kar i roszczeń oraz obowiązku naprawienia szkody i jest ogromnie ważne z punktu widzenia ochrony interesu pokrzywdzonego.

W 2017 roku policjanci łącznie zabezpieczyli ponad 27 kilogramów narkotyków różnego pochodzenia w tym: 14,5 kilogramów amfetaminy, ponad 11 kilogramów marihuany, 0,5 kilograma kokainy, 100 gramów heroiny, 308 tabletek ekstazy, a także 530 sztuk krzaków konopi indyjskich i kilogram metaamfetaminy.

Nawiązując do priorytetów Komendanta Głównego Policji jednym z najważniejszych zadań, które stało przed koszalińską jednostką w 2017 roku była inwestycja sił i środków w utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na drogach. W tym celu zapewniono stałą obecność policjantów na drogach miasta i powiatu. Takie zaangażowanie wpłynęło na wzrost ilości służb wykonywanych przez Wydział Ruchu Drogowego osiągając w 2017 roku poziom 7363 służb.

Aktywność policjantów ruchu drogowego przełożyła się na wymierne efekty. Policjanci ujawnili ponad 15 tysięcy sprawców wykroczeń, którzy rażąco łamali przepisy ruchu drogowego. Większość dotyczyła tych, którzy swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem wpływali bezpośrednio na zagrożenie bezpieczeństwa na naszych drogach.

W 2017 roku policjanci z koszalińskiej drogówki w ponad 600 przypadkach skierowali do sądu wniosek o ukaranie oraz 473 osobom zatrzymali uprawnienia do kierowania pojazdem za rażące naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym. Natomiast 145 kierowcom zostały zatrzymane uprawnienia za jazdę z prędkością większą niż 50 km/h w obszarze zabudowanym.

W 2017 roku odnotowano 2391 kolizje i 61 wypadków drogowych, w których niestety zginęło 12 osób.

Wzmożone działania pod kątem sprawdzania stanu trzeźwości kierujących pozwoliły zamknąć ubiegły rok na poziomie 209 tysięcy osób poddanych kontroli, wśród których 422 było nietrzeźwych.

Na poziom bezpieczeństwa na naszych drogach wpływ mają nie tylko przeprowadzone kontrole. Jedną z form dotarcia do kierowców są zakrojone na szeroką skalę działania profilaktyczne.

Komendant podkreślił ogromnie istotną rolę policjantów pionu prewencji w zakresie utrzymania poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta i powiatu. Główny nacisk pracy profilaktycznej, jaka miała miejsce w 2017 roku, skierowany był przede wszystkim do młodzieży szkolnej. Propagowanie odpowiedzialnych zachowań realizowano w ramach programów prewencyjnych i akcji informacyjnych. Kontynuowane były programy związane z bezpieczeństwem na drodze dla dzieci i młodzieży takie jak „Młody kierowca też myśli”, „Bezpieczna droga do szkoły” „Świeć przykładem”, „Moda na odblaski”.

Od stycznia 2017 roku mieszkańcy miasta i powiatu zgłosili za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 1600 zagrożeń, z czego 785 zostało potwierdzonych przez Policję. Zgłoszenia dotyczą przede wszystkim nieprawidłowego parkowania, spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych, czy przekraczania dozwolonej prędkości, ale także złej organizacji ruchu drogowego, aktów wandalizmu czy miejsc grupowania się młodzieży.

Przez cały 2017 rok koszalińscy policjanci prowadzili kampanię pod nazwą "Dzielnicowy bliżej nas". Projekt ma na celu zmianę społecznego nastawienia do policjantów dzielnicowych w lokalnym środowisku poprzez jeszcze lepszą współpracę Policji z członkami społeczności lokalnej. Ponadto mundurowi zachęcali do korzystania z aplikacji mobilnej „Moja Komenda”.

Komenda Miejska Policji w Koszalinie przykładem lat ubiegłych, aktywnie realizuje zadania wynikające z Ustawy o Przeciwdziałaniu Przemocy w Rodzinie. W 2017 roku policjanci przeprowadzili 1900 interwencji domowych, w trakcie których założyli 166 Niebieskie Karty.

Na zakończenie uroczystej odprawy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Szczecinie insp. Piotr Ostrowski na ręce Komendanta Miejskiego Policji w Koszalinie oraz Naczelnika Wydziału Kryminalnego koszalińskiej komendy złożył listy gratulacyjne z podziękowaniem od Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr Jarosława Szymczyka dla dwóch policjantów pionu kryminalnego, którzy wykazali się szczególnym zaangażowaniem w zwalczaniu przestępczości narkotykowej.

Komendant Miejski Policji w Koszalinie mł. insp. Krzysztof Sieląg podziękował wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom policji za rzetelną i ciężką pracę w 2017 roku. Słowa podziękowania skierował do wszystkich współdziałających instytucji i służb realizujących wspólnie z Policją zadania na rzecz bezpieczeństwa publicznego.  

Powrót na górę strony