BEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Koszalinie

Aktualności

BEZPIECZEŃSTWO NA LODZIE

Dziś koszalińscy policjanci spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 21, które przyszły na sztuczne lodowisko przy ul. Fałata, żeby szkolić swoje umiejętności łyżwiarskie. Była to doskonała okazja, żeby po raz kolejny uświadomić najmłodszym jakie niebezpieczeństwo niesie za sobą wchodzenie na zamarznięte akweny.

Dziś policjanci z koszalińskiej komendy wspólnie z misiem policjantem spotkali się z dziećmi uczęszczającymi do Szkoły Podstawowej Integracyjnej nr 21, na sztucznym lodowisku przy ul. Fałata w Koszalinie, w ramach programu „Bezpieczne Ferie Zimowe”.

Policjanci po raz kolejny przypomnieli małym łyżwiarzom, że w żadnym wypadku, nawet jeśli to jest mały staw, nie wolno wchodzić na zamarzniętą wodę. Dobrym i odpowiedzialnym wyborem jest ślizganie się na sztucznym lodowisku.

Funkcjonariusze tłumaczyli zebranym, jak należy zachować się, gdy osoba wpadnie do wody i jak udzielać pomocy dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo.

Pamiętajmy, że nawet najlepsze zabezpieczenia i sprzęt asekuracyjny nie zastąpią zdrowego rozsądku. Nie ryzykujmy swojego życia!

Spotkanie było także okazją do rozmów na inne tematy dotyczące między innymi bezpiecznego poruszania się po drodze i konieczności stosowania odblasków. Na zakończenie wizyty każdy uczestnik otrzymał element odblaskowy.

O czym należy pamiętać wychodząc na lód:

- Pokrywa lodowa przysypana śniegiem jest bardzo zdradliwa, czasem pod warstwą śniegu nie widać przerębli.

- Szczególnie niebezpieczne są miejsca w pobliżu ujścia rzek i kanałów, nurtów rzek, ujęć wody, mostów, pomostów i przy brzegach, ponieważ zwykle w tych miejscach lód jest cieńszy. Należy też unikać miejsc zacienionych, gdzie przez pokrywę lodową widać płynącą wodę.

- Jeśli usłyszymy trzeszczenie lodu, nie zatrzymujmy się, ale natychmiast zawróćmy w kierunku brzegu.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

- W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomocy. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.

- Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.

- Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.

- Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę policji lub straży pożarnej.

- Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła.

- Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny. W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia.