Aktualności

ZABEZPIECZONE AUTOMATY DO GIER

Data publikacji 19.04.2017

Wspólne działania koszalińskich policjantów oraz funkcjonariuszy Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego doprowadziły do zabezpieczenia na terenie Polanowa kolejnych 2 nielegalnych automatów do gier hazardowych o wartości blisko 60 tysięcy złotych.

Policjanci z Wydziału PG Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie oraz funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego po raz kolejny zlikwidowali nielegalny punkt urządzania gier na automatach hazardowych.

W wyniku przeprowadzonej kontroli, w kotłowni sklepu spożywczego na terenie Polanowa, mundurowi ujawnili 2 automaty do gier hazardowych o łącznej wartości 60 tysięcy złotych. Na maszynach zainstalowane były gry o charakterze losowym, prowadzone w celach komercyjnych.

Policjanci przekazali zabezpieczone automaty funkcjonariuszom Zachodniopomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Koszalinie, którzy prowadzić będą dalsze postępowanie w tej sprawie.

 

Przypominamy, że od 1 kwietnia br. podmioty prywatne nie mogą urządzać gier na automatach poza kasynami gier. Oznacza to również zakaz posiadania automatów do gier (poza wyjątkami wskazanymi w ustawie, np. kasyna, dostawcy, serwisanci). Nowelizacja ustawy o grach hazardowych wprowadziła znaczące zmiany prawne, dotyczące gier hazardowych. Jedną z najważniejszych jest powierzenie Totalizatorowi Sportowemu wyłączności na urządzanie gier hazardowych w Internecie (poza zakładami wzajemnymi) oraz gier na automatach (poza kasynami gier).

Nowe przepisy dopuszczają możliwość urządzania gier na automatach w salonach gier, ale wyłącznie takich, które są prowadzone przez państwo (czyli jest to działalność objęta monopolem państwowym). Wykonywanie tego monopolu powierzono jednoosobowej spółce Skarbu Państwa, powoływanej lub wskazywanej w tym celu przez Prezesa Rady Ministrów.

Zachodniopomorska Służba Celno - Skarbowa przypomina, że urządzającym i prowadzącym nielegalne gry na automatach grożą konsekwencje zarówno karne, jak i administracyjne. Kary za urządzanie gier na automatach bez wymaganej koncesji – wzrosły z 12 do 100 tys. zł od każdego automatu. Odpowiedzialność ponoszą zarówno właściciele lokalu jak i najemcy prowadzący w nich nielegalne gry na automatach. Za nielegalne posiadanie automatów jest też przewidziana odpowiedzialność karno-skarbowa. Restrykcyjne przepisy hazardowe ograniczające możliwość organizowania gier na automatach, służą ochronie społeczeństwa przed negatywnymi skutkami hazardu. Istotne jest uświadomienie obywatelom, że nielegalny hazard to często narzędzie do "prania brudnych pieniędzy" i legalizacji dochodów, które mogą mieć związek z działalnością grup przestępczych, zajmujących się przemytem, handlem narkotykami i przestępstwami podatkowymi.

Od 1 kwietnia Służba Celno-Skarbowa, która wchodzi w skład Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), przy wsparciu policjantów, przeprowadziła akcję intensywnej kontroli miejsc, w których zachodzi podejrzenie urządzania gier na automatach z naruszeniem przepisów oraz bezprawnego posiadania automatów. Działania, w których chodzi o namierzenie i wyeliminowanie tych nielegalnych praktyk, rozpoczęły się 1 kwietnia i będą trwać do odwołania.

 

Źródło:http://www.zachodniopomorskie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-szczecinie/wiadomosci/aktualnosci/_ , KWP Szczecin

Powrót na górę strony